Hírek, pályázatok

Partner intézményünk híre:

2022.03.28.

„Mindenkinek személyesen segítenék, mellőzve a szakszavakat, és sok türelemmel”

Avagy hogy jutott el a mentor a toborzástól a program végi vallomásig: „kaptam egy harmadik nagymamát

 

A 2021-es évben végre létrejöhettek személyes projekttalálkozóink!

Megismertük egymást, és átbeszéltük az eddig online kidolgozott jó gyakorlatokat.

Ámulva hallgattam a magyarországi és szlovákiai partnerek beszámolóit, miszerint náluk remekül működik a fiatalok bevonása az idősek IT oktatásába.

Szerbiában a megfelelő jogi környezet hiányában a fiatalok nincsenek rákényszerítve az 50 óra terjedelmű közhasznú munkavégzésre, mint Magyarországon. Éppen emiatt amikor a Cnesa vállalta a feladatot, hogy a projektum végéig 45 szépkorút fog kiképezni okostelefon- és/vagy számítógép-használatra, egyszerűen lehetetlen küldetésnek tartottam a fiatalok bevonását az idősek oktatásába.

Azután szépen lassan beindult a gépezet...

Meghirdettük a 20 órás okostelefon-kezelői tanfolyamunkat, azzal, hogy a képzés tananyagának alapját a KárpátHáló Egyesület által átadott tananyag képezi. A felhívásunkra összesen két helyszínen egy-egy csoportnyi szépkorú jelentkezett.

Horgoson 12 fő iratkozott be, míg Magyarkanizsán 15 fő kezdte meg a képzést. Felvettem a kapcsolatot Magyarkanizsa Község Ifjúsági Irodájának vezetőjével, akitől azt kérdeztem, Magyarkanizsán vannak-e olyan lelkes fiatalok, akik önzetlenül, önkéntesen jelentkeznének mentornak, és 4 iskolai órán keresztül segítenék a szépkorúakat az okostelefon használatának elsajátításában. Legnagyobb meglepetésemre pozitív választ kaptam: igen, bizony, vannak ilyen fiatalok!

Ez reményt és új lendületet adott a munkámnak. Megnyugvást és kellő izgalmat éreztem a projekt indításakor…

Megszerveztük a mentoroknak az első tájékoztató megbeszélést, amelyen megismerték az intézményt, a projektumot és a konkrét feladatukat.

Ezen a megbeszélésen 11 mentor vett részt. Kitöltettük velük a motivációs kérdőívet, amit a szlovákiai partnereinktől vettünk át.

Ezek után jött még egy nem várt fordulat: a kérdőívek értékelésekor nagyon meglepődtem a fiatalok válaszain.

 

Arra a kérdésre, hogy

  1. Mi motiválná Önt, hogy a programban részt vegyen?

a következő válaszokat olvastam:

*Megjegyzés: a vastag betűkkel írt mondatok olyan mentoroktól származnak, akik később ténylegesen részt vettek mentorként a programban.

 

„Bőven elég motiváció, hogy segítséget nyújthatok. Illetve nagyon becsülöm az időseket, valamint szívesen töltök velük minél több időt, így nagyon örülök a lehetőségnek.”

„Másoknak való segítés”.

„A tiszta jóindulat.”

„Szeretek segíteni másoknak.”

„A nagyszüleimet látva tudom, hogy nehezebb kezdetben nehéz a telefon használata és nekik is sokat jelentett, hogy segítettünk nekik.”

„Tudok embereken segíteni.”

„Szeretek segíteni. Megkönnyítené az időseknek az életét, ha tudnának digitális eszközöket használni és szívesen részt vennék az oktatásukban.:-)”

„Mint ahogy a saját nagyszüleimnél is láttam nagy szükség van rá, hogy az idősek elsajátítsák az informatikai eszközök használatát a digitális világunkban.”

„Szívesen segítek másoknak és úgy érzem közben én is sokat fejlődhetnék és jó tapasztalatszerzésnek tartom.”

„Hogy segíthessek az időseknek megismerni az ifjú generációt körülvevő világot és, hogy átadjam a tudásom.”

„Örülök, hogy segíthetek szépkorú társaimon, szerintem csökkenne ezáltal a generációs szakadék.”

 

A másik nyílt kérdés a következő volt:

  1. Véleménye szerint milyen hasznos módszerrel lehetne a szépkorúakat a digitális eszközök használatának elsajátítására oktatni? Ötleteit, kérem, sorolja fel: pl. hagyományos tanár-diák tanítással

A következő válaszokat kaptuk:

„Barátként, szórakozásként. Semmiképpen nem azt venném előtérbe, hogy ez hivatalos legyen, hanem, hogy ők is élvezzék a folyamatot.”

„Játékosággal és éreztetni az idősekkel, hogy semmilyen gond nincs azzal, hogy nem tudják használni az okostelefont.”

„Mi érdekli őket azt előtérbe helyezni.”

„Tanár – diák tanítási módszerrel.”

„Mindenkinek személyesen, mellőzve a szakszavakat, sok türelemmel.”

„Főleg gyakorlati oktatással.”

„Interaktív játékkal, ügyességi – gyorsasági játékkal a szerzett tudás ismétlése.”

„Szerintem olyan helyzetekbe kell belevinni a szépkorú társainkat, melynek elsajátítása elengedhetetlen az okostelefon kezelése szempontjából.”

 

Ezek voltak a kezdetek, ami után következett a történelmi pillanat: a mentorok első bevetése!

2022. február 26-án volt az első alkalom, amikor 7 ifjú mentor részvételével oktattuk a szépkorúakat, akik nagy izgalommal és szeretettel várták a fiatalokat.

Örömmel tapasztaltam, hogy az első pillanattól kezdve megindult a kommunikáció a két generáció között.

Mintha mindenki mindenkit ismert volna, pedig idegen emberekről volt szó. A fiatalok nagyon segítőkészek, türelmesek, kezdeményezők, tisztelettudóak és elhivatottak voltak.

Még azt is megtapasztaltam, hogy az egyik mentor motiválja, dicséri a szépkorú hallgatót, ezzel is segítve félelmei leküzdését és önbizalma épülését. A fiatalok gyorsan feltalálták magukat az új helyzetben. Remekül helytálltak. Egy mentor több szépkorút is tudott segíteni az ismeretek elsajátításában.

A mentorok második bevetése után elbeszélgettem velük az érzéseikről, észrevételeikről és egyáltalán arról, hogyan érezték magukat a szépkorúak társaságában.

A következő vélemények hangzottak el (mondanom sem kell, ezek is kellemesen megleptek):

„Az egész elmúlt hetem csúcspontja az volt, hogy eljöttem segíteni. Nagyon jó érzés ennyi szeretetet kapni az idősektől. Nekem mindkét oldalról még élnek a nagyszüleim és jó is a viszonyunk, de itt kaptam egy harmadik nagymamát, akivel azóta is folyamatosan tartjuk a kapcsolatot.”

 

„Nagyon köszönjük, hogy bekapcsoltak bennünket ebbe a programba, mert jó volt itt lenni és segíteni. Hihetetlen, de feltöltődtünk, kikapcsolódtunk.”

 

„Szeretnénk legközelebb is jönni, ha lenne ilyen lehetőség.”

 

A mentorok számára ez teljesen önkéntes alapon működött, semmi közvetlen hasznuk a segítségnyújtásból nem származott, ezért is külön dicséret és köszönet illeti a fiatalokat, akik a következők voltak: Bellér Benedek, Bővíz Boglárka, Fábián Orsolya, Gordos Anett, Hubai Dávid, Jerasz Adrienn, Kiss Csenge és Törteli Anna.

Amennyiben ez a jó gyakorlat beválik, akkor ezt a módszertant a jövőbeni képzéseink során is alkalmazzuk majd.

Nagy kihívás lesz további bevonható mentorok felkutatása, de mint bebizonyosodott, nem lehetetlen!

 

Hát így valósult meg egy jó gyakorlat Magyarkanizsán.

 

Búzás Hedvig

oktatásszervező

Cnesa OMI

Magyarkanizsa

Szakkörök Vajdaságban

2022.03.18.

A FERHA a vajdasági mintaprogram koordinátora

 

A Nemzeti Művelődési Intézet A Szakkör programjához kapcsolódóan 2021 végén Vajdaságban is megkezdték munkájukat az első szakkörök.

A Magyarországon már jól működő program határon túli kiterjesztésére 2021 során nyílt lehetőség, és a vajdasági mintaprojekt koordinátora a magyarkanizsai Felnőttképzők Regionális Hálózata.

A szakkörélet újraélesztése érdekében létrejött program a hagyományos mesterségek és tevékenységek népszerűsítését célozza meg. Emellett azonban kiemelt célja a közösségépítés, az értékmentés és a hagyományos mesterségek továbbadása.

Első körben gyöngyfűző, vesszőfonó, hímző, mézeskalácssütő, nemezelő és csipkeverő szakkörök indultak Magyarkanizsán, Oromon, Horgoson, Martonoson, Ludason, Királyhalmán, Hajdújáráson, Kispiacon és Szabadkán.

Az elindított 35 szakkör mintegy 200 résztvevőt ölelt fel.

A szakköri munka az aszakkor.hu honlapon elérhető videó formájú oktatóanyagok segítségével zajlik hétről hétre. Az oktatóanyag logikusan felépített, az alapoktól vezeti az érdeklődőket a tárgyak elkészítéséig.

A szakkörökben való részvétel teljes mértékben ingyenes mindenki számára. A munkához az anyagot és az eszközöket a Nemzeti Művelődési Intézet biztosította a Magyar Kormány hathatós támogatásával. A program mindegyik szakkör esetében kiállítással zárul, amelynek révén mindenki megtekintheti, milyen termékek, alkotások jöttek létre a szakköri foglalkozások során.

A megkezdett vajdasági program nem áll meg: terveink szerint 2022 őszétől újabb szakkörök és újabb szakköri csoportok kezdhetik meg a munkát.

Addig is tekintsék meg képes összefoglalónkat!

 

Önkormányzati támogatás

2021.12.21.

Egyesületünk 2021-ben működési költségek támogatására kapott eszközöket a Magyarkanizsai önkormányzattól a közérdekű egyesületi programok támogatására kiírt pályázat keretében.

    
 

E támogatásnak köszönhetően idén papír-írószert vásároltunk, és fedezhettük nyomtatási és könyvelőségi költségeinket.

Tagságunk nevében köszönjük önkormányzatunk támogatását!

 

   

Szeretetből szőtt szőnyeg

2021.12.08.

Szövőtanfolyamot szerveztünk Magyarkanizsán

A Tartományi Oktatási, Jogalkotási, Közigazgatási és Nemzeti Kisebbségi-Nemzeti Közösségi Titkárság jóvoltából idén is megszervezhettük szövőtanfolyamunkat.

Ebben az évben azokkal dolgoztunk, akik tavaly már megismerkedtek az alapokkal, az ő tudásukat mélyítettük, erősítettük meg 40 órában.

A tanfolyam a Cnesa Oktatási és Művelődési Intézményben zajlott 2021 novemberében és decemberében, Nagy Elvira és Bálint Erika vezetésével.

A munka a tervezéssel indult, majd a gyakorlati megvalósítás keretében választhattak a hallgatók, hogy ki milyen vizsgadarabot szeretne elkészíteni. Volt, aki tarisznyát, rongyszőnyeget választott, a bátrabbak pedig pelerint készítettek. Az elkészült alkotásokból mini kiállítás nyílt a Dobó Tihamér Képtárban. Mindegyikből a szövés iránti szeretet és tisztelet, a türelem, a rá fordított idő, a szép iránti érzék és az anyag megbecsülése sugárzik.

Egyesületünk eltökélt célja a régi népi kézműves foglalkozások, mesterségek felelevenítése, népszerűsítése, ezért ezt a képzési vonalunkat folytatjuk az előttünk álló időszakban is.

Kanizsai Kézműves Nyár

2021.11.04.

Quillingezni és horgolni tanultunk

A FERHA idén is folytatta hagyományőrző-kézműves programjait.

Augusztusban lezajlott a 20 órás, kezdő papírcsíktechnika-tanfolyam Muhi Zsuzsanna vezetésével. A hallgatók vizsgadarabként egy közös alkotást hoztak létre, amelyet a Magyarkanizsai Egészségháznak ajándékoztunk.

Szeptemberben már az alapszintű horgolótanfolyamra vártuk a jelentkezőket.

Nádi Baráth Mária előadó a horgolás alapjait tanította meg a szépszámú érdeklődővel, akik később a figurahorgolást is elsajátították. Ennek eredményeképpen horgolt zöldségek és gyümölcsök készültek, amiket egyesületünk a helybeli Gyöngyszemeink Iskoláskor Előtti Intézmény központi óvodájának adott át a legkisebbek örömére.

Bízunk benne, hogy a megkezdett programokat sikerül folytatnunk az elkövetkező években, hiszen azt tapasztaljuk, hogy egyre nagyobb az érdeklődés a hagyományos kézművesség iránt.

A Kanizsai Kézműves Nyár elnevezésű projekt támogatója a Tartományi Oktatási, Jogalkotási, Közigazgatási és Nemzeti Kisebbségi-Nemzeti Közösségi Titkárság volt.

Köszönjük támogatásukat!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HORGOLÁS KEZDŐKNEK

2021.08.10.

FERHA horgolótanfolyamot indít

A Felnőttképzők Regionális Hálózata FERHA 20 órás, alapszintű horgolótanfolyamot hirdet Magyarkanizsán.

Mindenkit örömmel várunk, aki érdeklődik ez iránt a hagyományos kézimunkatechnika iránt.

A jelentkezés alsó korhatára 13 év.

Jelentkezni 2021. augusztus 23-ig lehet a 024 873 043-as telefonszámon vagy az nterika@ferha.net ímélcímen.

A részvétel ingyenes, a hallgatóknak csak a felhasználásra kerülő anyagot kell biztosítaniuk.

A képzést Nádi Baráth Mária vezeti.

A tanfolyam végén a résztvevők vizsgadarabjaként horgolt zöldségek és gyümölcsök készülnek majd, amiket a Gyöngyszemeink Iskoláskor előtti Intézmény babasarkai számára ajándékozunk.

A műhelymunka a Kanizsai Kézműves Nyár program keretében valósul meg, támogatója a Tartományi Oktatási, Jogalkotási Közigazgatási és Nemzeti Kisebbségi-Nemzeti Közösségi Titkárság.

 

QUILLING AZ ALAPOKTÓL

2021.07.28.

Mi fán terem a papírcsíktechnika?

A Felnőttképzők Regionális Hálózata FERHA 20 órás, alapszintű papírcsíktechnika-tanfolyamot hirdet Magyarkanizsán.

Az érdeklődők az alapokat sajátítják el, amit aztán otthon tovább fejleszthetnek.

A jelentkezés alsó korhatára 13 év.

Jelentkezni 2021. augusztus 4-ig lehet a 024 873 043-as telefonszámon vagy az nterika@ferha.net ímélcímen.

A részvétel ingyenes, a hallgatóknak csak a felhasznált anyagot kell biztosítaniuk.

A foglalkozást Muhi Zsuzsanna vezeti.

A tanfolyam végén egy közös alkotás készül, amelyet a Magyarkanizsai Egészségháznak adományozunk.

A műhelymunka a Kanizsai Kézműves Nyár program keretében valósul meg, támogatója a Tartományi Oktatási, Jogalkotási Közigazgatási és Nemzeti Kisebbségi-Nemzeti Közösségi Titkárság.

Erasmus+ program keretében megvalósuló projekttalálkozó

2021.07.02.

A szakmai találkozó az Innovatív jó gyakorlatok cseréje a szépkorúak digitális készségeinek fejlesztéséhez elnevezésű nemzetközi projekt egyik állomása.

A magyarkanizsai találkozón részt vettek a projekt további, határon túli magyar vidékekről (Erdély, Felvidék) és az anyaországi Tatáról érkező partnerei, továbbá a KárpátHáló Közösségi Együttműködés a Szépkorúakért Egyesület képviselői.

A projekt arra keresi  választ, mely eszközökkel, milyen módszerekkel lehetséges az idősebb korosztály számítástechnikai oktatása, mely területeken lenne erre a legnagyobb szükség.

A projekt 2020-ban indult és három évig tart, amely időszak alatt a partnerek folyamatosan információkat, tapasztalatokat gyűjtenek és adnak át egymásnak.